Producenci
Promocje
Aquahome 20-N - stacja uzdatniania wody dla mniejszych gospodarstw domowych
Aquahome 20-N - stacja uzdatniania wody dla mniejszych gospodarstw domowych
2 721,00 zł 2 360,00 zł 2 212,20 zł 1 918,70 zł
szt.

Wymiana pieców węglowych w Gminie Miejskiej Głogów

0
Wymiana pieców węglowych w Gminie Miejskiej Głogów
Do 31 lipca można składać wnioski o dotację z Gminy Miejskiej Głogów na wymianę „kopciuchów” – pieców węglowych na nowe, proekologiczne źródła ogrzewania. Gmina Miejska Głogów podejmuje różne działania, aby zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza:

− Radni Rady Miejskiej przyjęli program związany z dopłatami do wymiany pieców. Jest też rządowy program związany z niską emisją Czyste Powietrze. Również z gminami ościennymi złożyliśmy wniosek do Unii Europejskiej o dofinansowanie naszego zadania: grantów dla mieszkańców którzy zdecydują się na wymianę starych pieców na nowoczesne − wymienia prezydent Głogowa, Rafael Rokaszewicz.

Obecnie trwa nabór wniosków o dotację z Gminy Miejskiej Głogów z przeznaczeniem na wymianę „kopciuchów” – pieców węglowych na nowe, proekologiczne źródła ogrzewania.

Dofinansowanie do wymiany pieca ma przede wszystkim na celu zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń powietrza, który jest szczególnie wysoki w okresie jesienno-zimowym. Specjaliści alarmują, że spalane w piecach śmieci oraz niskiej jakości węgiel przyczyniają się do wzrostu stężenia smogu. Zadanie realizowane jest w ramach „Program Ograniczenia Niskiej Emisji w Gminie Miejskiej Głogów”

Jak dostać dofinansowanie?

O dofinansowanie mogą się ubiegać podmioty dysponujące aktem własności do nieruchomości. Jeżeli nieruchomość znajduje się we współwłasności, wymagane jest uzyskanie zgody wszystkich współwłaścicieli. Program skierowany jest dla mieszkańców Głogowa.

Gmina będzie mogła udzielić jednorazowej dotacji w maksymalnej w kwocie 5 tysięcy zł. Cały budżet na to zadanie wynosi 100 tysięcy zł. Wnioski o dofinansowanie można składać do 31 lipca 2019 r.

Dotacja będzie przyznawana według kolejności wpływu wniosków. Po zakwalifikowaniu wniosku do realizacji Beneficjent podpisze umowę, na podstawie, której będzie mógł przystąpić do prac. Po wykonaniu zadania należy zgłosić ten fakt w Urzędzie Miejskim z wnioskiem o wypłatę dotacji.

Jeżeli chodzi o normy, jakie muszą spełniać nowe piece to są ustawy, które jasno określają jakie piece i jakie technologie mogą być sprzedawane.

Dofinansowaniem mogą być objęte wyłącznie przedsięwzięcia związane z ograniczeniem niskiej emisji, zlokalizowane na terenie Gminy Miejskiej Głogów, w szczególności wymiana lokalnych źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi lub biomasą (np: paleniska i kotłownie indywidualne) na nowoczesne źródło ciepła:

– kotły gazowe,

– kotły na lekki olej opałowy,

– piece zasilane prądem elektrycznym lub ogrzewanie elektryczne,

– piece opalane paliwem stałym, spełniającym wymagania 5 klasy.


 

Dofinansowaniem mogą być objęte wyłącznie przedsięwzięcia związane z ograniczeniem niskiej emisji, zlokalizowane na terenie Gminy Miejskiej Głogów, w szczególności wymiana lokalnych źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi lub biomasą (np: paleniska i kotłownie indywidualne) na nowoczesne źródło ciepła:
- kotły gazowe,
- kotły na lekki olej opałowy,
- piece zasilane prądem elektrycznym lub ogrzewanie elektryczne,
- kocioł na paliwo stałe 5 klasy emisji (spełniający wymagania ROZPORZĄDZENIA MINISTRA
ROZWOJU I FINANSÓW z dnia 1 sierpnia 2017 r, Dz.U. z 2017 roku poz. 1690 w sprawie wymagań
dla kotłów na paliwo stałe),
- pompy ciepła.

W przypadku wymiany źródła ciepła warunkiem niezbędnym do objęcia zadania dofinansowaniem jest likwidacja wszystkich dotychczasowych źródeł ciepła w nieruchomości objętej zgłoszeniem, zasilanych paliwami stałymi lub biomasą, z wyjątkiem:
a) wykorzystania pieców kaflowych jako akumulacyjnych przy ogrzewaniu elektrycznym,
b) pieców przedstawiających wysokie walory estetyczne,
c) pieców objętych ochroną konserwatorską.
d) kominków i kuchni węglowych, pod warunkiem, że nie są one podstawowym źródłem ciepła w lokalu

Do kosztów kwalifikowalnych można zaliczyć następujące elementy, w szczególności:
- koszt demontażu starego źródła ciepła zasilanego paliwem stałym lub biomasą (wyłącznie w przypadku
likwidacji wszystkich źródeł w nieruchomości objętej zgłoszeniem),
- koszt zakupu i montażu nowego źródła ciepła,
- podatek od towarów i usług VAT jeżeli Beneficjent końcowy nie ma prawnej możliwości jego odliczenia
(wymagane oświadczenie).

Źródło: Gmina Miejska Głogów / DGL News

Zobacz Uchwałę Rady Miejskiej - w niej także WNIOSEK : Uchwała

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl