Czym się różni kocioł dwufunkcyjny od jednofunkcyjnego?
   04/08/2020     Wiadomości    0 Comments
Czym się różni kocioł dwufunkcyjny od jednofunkcyjnego?

Zacznijmy jednak od „pieca”, bo kojarzy się ze starym urządzeniem, które w odległych czasach wykorzystywane było do ogrzewania domów lub poszczególnych pomieszczeń, jak np. piec kaflowy. Dzisiaj, w rozmowie z instalatorem, powinniśmy posługiwać się określeniem: kocioł, np. kocioł na paliwo stałe, kocioł gazowy, kocioł olejowy. Niby nic takiego, ale pytając o „piec gazowy”, instalator od razu zorientuje się, że nie mamy większego pojęcia o ogrzewaniu i o nowoczesnych rozwiązaniach.

CZYM SIĘ RÓŻNI KOCIOŁ DWUFUNKCYJNY OD JEDNOFUNKCYJNEGO? 

Z „funkcjami” kotłów również nie jest tak łatwo, bo określają to co może dane urządzenie, np. ogrzewać wodę do centralnego ogrzewania (c.o) i ogrzewać ciepłą wodę użytkową (c.w.u.):

  • kocioł dwufunkcyjny – jedno urządzenie ogrzewa c.o. i c.w.u.; najczęściej nie ma zbiornika na ciepłą wodę, która ogrzewana jest przepływowo, przez zabudowany w kotle wymiennik płytowy,

  • kocioł 1-funkcyjny – ogrzewa dom (c.o.); żeby mógł ogrzewać c.w.u. potrzebny jest zbiornik ustawiony pod kotłem, lub obok jeśli ma większą pojemność,

  • kocioł kompaktowy – można go nazwać kotłem dwufunkcyjnym, bo jedno urządzenie dostarcza ciepło do c.o. i c.w.u.; chociaż, tak naprawdę, jest to kocioł 1-funkcyjny z zabudowanym w środku zbiornikiem c.w.u..

Kotły dwufunkcyjne przepływowe dedykowane są najczęściej dla mieszkań z jedną łazienką. Mogę dostarczyć ograniczoną ilość ciepłej wody. Odkręcenie w tym samym czasie dwóch kranów może spowodować, że poleci woda o niższej temperaturze niż oczekujemy. Przy tym rozwiązaniu nie będziemy mogli korzystać z cyrkulacji wody użytkowej – jeśli taką planujemy.

Kocioł jednofunkcyjny może dostarczać znacznie więcej ciepłej wody użytkowej. O jego wydajności c.w.u. decyduje przede wszystkim pojemność zbiornika. Bez problemu zastosujemy tutaj cyrkulację wody użytkowej. Kocioł jednofunkcyjny może współpracować w jednej instalacji z kotłem na paliwo stałe, kominkiem z płaszczem wodnym, pompą ciepła i innymi źródłami ciepła. Odpowiednio projektując instalację, współpraca to może odbywać się automatycznie.

Kotły kompaktowe mają zabudowane zbiorniki o pojemności od 46 litrów (kotły wiszące) do ok. 100 litrów – kotły stojące lub większej pojemności jeśli przystosowane są do współpracy z kolektorami słonecznymi. Doskonale sprawdzą się w mieszkaniu jak i w domu jednorodzinnym, bo mimo małej pojemności zbiornika potrafią dostarczyć dużą ilość ciepłej wody użytkowej.

Przy wyborze kotła powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na to, ile c.w.u. może dostarczać i czy ta ilość będzie dla nas wystarczająca. Również duże znaczenie będzie miała instalacja w naszym domu czy ewentualna jej rozbudowa w przyszłości, np. o dodatkowe źródła ciepła.

 

Źródło: www.kotly.pl

Share This Post :

Comments

Log in or register to post comments