Odpowiednie drewno dla Twojego pieca - drzewo opałowe
   04/08/2020     Wiadomości    0 Comments
Odpowiednie drewno dla Twojego pieca - drzewo opałowe

Drewno opałowe to drewno do pieców, kominków i kotła. Zwykle pochodzi z własnego regionu i jest dostępny na wiele różnych sposobów. Eksperci zazwyczaj rozróżniają twarde i miękkie rodzaje drewna. Oba mają specyficzne właściwości, które mogą znacząco wpływać na spalanie. Podajemy przegląd różnych rodzajów drewna opałowego i wyjaśniamy, co jest ważne, jeśli chodzi o kupowanie i spalanie drzewa.

Tematy w skrócie: 
- Drewno liściaste i iglaste
- Wymiary i rozmiary
- Użytkowanie drewna opałowego

Twarde i miękkie drewno opałowe: różnica

Drewno liściaste i iglaste to terminy, o których prawie każdy słyszał, jeśli chodzi o drewno opałowe. Wielu konsumentów uważa, że drewno liściaste jest drzewem liściastym i iglastym dla drzew iglastych - to nie zawsze prawda. Aby odróżnić dwa rodzaje drewna opałowego, służy tak zwana "Gęstość w stanie suchym". Eksperci opisują wagę drewna w stanie absolutnie suchym. Na przykład, jeśli jest to ponad 550 kilogramów na metr sześcienny, to jest to drewno liściaste. Z drugiej strony gatunki drzew, których gęstość jest niższa niż granica, są drewnem miękkim.


 TWARDE DREWNO OPAŁOWE

Twarde drewno opałowe rosło powoli. Ma wysoką gęstość włókien i jest stosunkowo ciężkie. W kominku nie jest łatwo je rozpalić. Po rozpaleniu pali się znacznie dłużej niż drewno miękkie. Blask drewna opałowego zapewnia długie, kojące ciepło w pomieszczeniu. Typowymi gatunkami drzew są rodzime drzewa liściaste, takie jak buk, jesion lub dąb. Ale także modrzew, przedstawiciel drewna iglastego - kategoryzuje się je tak ze względu na wysoką gęstość w stanie suchym. Poniżej przedstawiamy charakterystykę różnych rodzajów drewna.

 • Brzoza - Drewno brzozowe zawiera olejki eteryczne, które po spaleniu zapewniają przyjemny zapach. Drewno opałowe rośnie stosunkowo szybko, zawiera mało żywicy i dlatego pali się prawie bez iskrzenia. Drewno brzozowe jest również popularne ze względu na piękną grę płomieni. Jeden metr sześcienny suszone powietrzem brzozy zastępuje około 160 litrów oleju opałowego.
 • Buk - Drewno bukowe jest poszukiwane jako drewno opałowe. Ponieważ pali się bardzo powoli i tworzy stabilny, długotrwały blask. Drewno ma również wysoką wartość opałową i, w oparciu o swoją masę, oddaje dużo ciepła do pomieszczenia. Jeden metr sześcienny suszonego powietrzem buku zastąpił około 170 litrów oleju opałowego.
 • Dąb - Dąb jest bardzo twardy i ma podobne właściwości spalania jak drewno bukowePnie palą się powoli i równomiernie, nie wytwarzając prawie żadnych iskier. Jednak płomień nie jest tak przyjemy jak w przypadku innych rodzajów drewna. Metr sześcienny dębu suszonego powietrzem zastępuje około 160 litrów oleju opałowego.
 • Jesion - Drewno jesionu jest twarde i energiczneSpala się powoli i tworzy stabilny blask, który wydziela długie ciepło. Drewno opałowe zapewnia najpiękniejszy obraz płomienia i nadaje się do otwartych i zamkniętych kominków. Jeden metr sześcienny suszonego powietrzem jesionu zastępuje około 160 litrów oleju opałowego.
 • Modrzew - Modrzew jest drzewem iglastym, które należy do kategorii twardego drewna. Ze względu na niską wartość opałową drewno modrzewiowe jest rzadko używane jako drewno opałowe. Jeden metr sześcienny suszonego powietrzem modrzewu zastępuje około 130 litrów oleju opałowego.

Ilość ciepła uwalnianego przez spalanie jednego metra drewna zależy nie tylko od rodzaju drewna, ale także od wilgotności. Informacje porównawcze odnośnie oleju opałowego uwzględniają zawartość energii w suszonym powietrzem drewnie o resztkowej zawartości wilgoci około 15 procent.


MIĘKKIE DREWNO OPAŁOWE

Drewno iglaste rośnie znacznie szybciej niż twarde. Ma mniejszą gęstość włókien i jest stosunkowo lekkie. Podczas gdy miękkie drewno opałowe jest łatwiejsze do zapaleniaszybko się spala. Inną wadą jest wysoka zawartość żywicy. To powoduje, że drewno opałowe trzaska podczas spalana, ale także prowadzi do zwiększonego iskrzenia. Szczególnie w otwartych kominkach może to być problem. Dzięki specjalnym właściwościom drewno miękkie nadaje się szczególnie do oświetlenia. Jeśli chodzi o gatunki drzew, szczególnie rodzime drzewa iglaste należą do tej kategorii: sosna, świerk lub jodła.

 • Sosna - Sosna rośnie szybko. Nawet na suchych i piaszczystych glebach. Pocięte drewno opałowe szybko schnie, ale wydziela stosunkowo mało ciepła. Dlatego nadaje się przede wszystkim jako podpałka. Pocięte kawałki sosny to około 130 litrów oleju opałowego.
 • Świerk - Świerk ma niższą wartość opałową niż drewno sosnowe. Jako drewno opałowe jest nadal bardzo popularne. Ponieważ szybko zapewnia wysokie temperatury w kominku i płonie przyjemnym trzaskiem. Jeden metr sześcienny suszonego powietrzem świerka zastępuje około 100 litrów oleju opałowego.
 • Jodła - Jodła ma stosunkowo niską wartość opałową. Drewno jest podobne do drewna świerkowego, ale ma mniejszą zawartość żywicy. W kominku drewno jodłowe wykorzystywane jest głównie do oświetlenia. Suszona powietrzem jodła zastępuje około 100 litrów oleju opałowego.

Odpowiednie drewno opałowe: rozmiar i wymiary

Aby kłody można było dobrze włożyć do pieca, a kominek spłonął szybko i czysto, należy zadbać o właściwy rozmiar drewna. Eksperci zalecają długość od 25 do 33 centymetrów. Średnica pociętych kłód drewna opałowego nie powinna przekraczać siedmiu do ośmiu centymetrówZbyt duże kłody płoną gorzej. Z drugiej strony, kłody zbyt małe będą spalać się zbyt szybko i trzeba będzie częściej napełniać piec.

Kup drewno opałowe, przechowuj i spalaj

Gdzie mogę kupić drewno opałowe, jak je przechowywać i co powinienem wziąć pod uwagę podczas palenia? Te pytania zadają sobie właściciele domów. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Drewno w belach może mieć długość kilkudziesięciu metrów, jeśli zdecydujesz się kupić drzewo bezpośrednio z wyrębu lasu od leśniczego, musisz odebrać drewno opałowe, porąbać je i przechowywać przez co najmniej jeden do dwóch lat, dopiero wtedy może ono trafić do kominka - ten czas jest potrzebny aby drewno miało optymalne parametry spalania. Sklepy lokalne i sprzedawcy drewna często mają w ofercie gotowe drewno na opał. Kłody są cięte, dzielone i wystarczająco suche. Często można je użytkować już bezpośrednio z palety i można to zrobić bez długiego czasu przechowywania.

Palić tylko suchym drewnem opałowym

Bez względu na to, skąd konsumenci kupują drewno wilgotność drewna nie powinna przekraczać 15 do 20 procent. W przeciwnym razie kłody spłoną nieczysto. Wydzielają mniej energii, a w najgorszym przypadku mogą nawet doprowadzić do pożaru komina. Wilgotność resztkowa może być łatwo przetestowana za pomocą przyrządów pomiarowych dostępnych w sklepie z narzędziami. Wilgotne drewno opałowe powinno być przechowywane wystarczająco długo.

Używaj właściwie własnego pieca

Jeśli kłody są gotowe do palenia, ważne jest prawidłowe działanie pieca. Należy dobrać optymalną ilości drewna opałowego i dopływu powietrza do spalania. W przeciwnym razie piec nie będzie działał prawidłowo a przede wszystkim nie będzie działał efektywnie. Dym i nieprzyjemne zapachy mogą zakłócać komfort w przestrzeni życiowej, a ilość wydzielanego ciepła będzie zbyt niska.


Kotły na drewno

Palenie drzewem może być jak najbardziej ekologiczne. Wszystko zależy od jakości drzewa, jego wilgotności, odpowiednim składowaniu (tak jeżeli chodzi o miejsca jak i długość składowania - sezonowość), w starszych kotłach warto też zastosować rozpalanie od góry - to znacząco zredukuje szkodliwe spaliny a wkład będzie spalał się dłużej i efektywniej.

Kilka porad:

 • Okrąglaki o średnicy powyżej dziesięciu centymetrów należy porąbać.
 • Drewno w polanach należy układać warstwowo w miejscu o dobrym przepływie powietrza, jak najbardziej nasłonecznionym i chronionym przed deszczem.
 • Drewno w polanach należy układać w miarę możliwości w taki sposób, by pomiędzy polanami było dużo wolnej przestrzeni, tak by przepływające powietrze mogło pobierać wydzielającą się wilgoć.
 • Drewno w polanach należy układać na belkach, co pozwoli na odpływ wilgotnego powietrza.
 • Nie przechowywać świeżego drewna w piwnicy, ponieważ do suszenia potrzebne jest powietrze i słońce. Suche drewno można natomiast składować w piwnicy z wentylacją.

Jakie ogrzewanie jest lepsze – drewnem w polanach czy peletem?

Drewno w polanach jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy mają zapewnione dostawy paliwa, np. z własnego lasu. Drewno musi być odpowiednio wysuszone, a więc składowane, i posiadać jak najniższą wilgotność resztkową. Ponadto konieczne jest zamontowanie zasobnika buforowego wody grzewczej w celu zapewnienia stałego zaopatrzenia w ciepło.

Pelet to sprasowana mączka drzewna. Ze względu na niską wilgotność resztkową charakteryzuje go wysoka wartość opałowa. Pelet jest materiałem łatwym w transporcie i składowaniu. Dozowanie i zasilanie systemu grzewczego opalanego drewnem przebiega automatycznie, w wygodny sposób.

Ogrzewanie drewnem stanowi ciekawą alternatywę dla ogrzewania olejem lub gazem. Argumentem przemawiającym za tym naturalnym surowcem jest nie tylko odpowiedzialne traktowanie środowiska naturalnego. Drewno jako paliwo pochodzenia krajowego jest łatwo dostępne i zapewnia niskie koszty ogrzewania. Pod względem dynamiki zmian cen nie jest narażone na duże wahania. Nowoczesna technika firmy Viessmann sprawia że ogrzewanie drewnem jest ponadto efektywne i komfortowe.

Program kotłów na drewno marki Viessmann oferuje Państwu elastyczne rozwiązania: jako jedyne źródło ciepła do ogrzewania domu lub jako ogrzewanie dodatkowe współpracujące z kotłem gazowym, olejowym czy pompą ciepła – w zależności od rodzaju kotła opalane polanami drewna lub peletami.

Kocioł zgazowujący drewno – dobry wybór

Kocioł zgazowujący drewno w polanach Vitoligno 100-S sprawdza się zarówno w nowych jak i w modernizowanych instalacjach domów jednorodzinnych. Jego wybór jest decyzją słuszną pod względem ekonomicznym i ekologicznym. Zaletą kotła jest m.in. niezawodność i wysoka trwałość użytkowa, zapewniająca komfortowe ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej przez długie lata. Kocioł Vitoligno 100-S pozwala również uniezależnić się od oleju i gazu oraz zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, dzięki bardzo oszczędnemu zużyciu energii.

Więcej na stronie Viessmann:

https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-na-biomase/kotly-na-drewno-w-kawalkach.html


Oczywiście obecnie nowoczesne systemy ogrzewania mogą być jeszcze bardziej korzystne ekologicznie - np. pompy ciepła - więcej na ten temat pod tym linkiem:

https://www.systemygrzewcze.info.pl/pompy-ciepla-informacje

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

Pozostajemy do Państwa dyspozycji: www.systemygrzewcze.info.pl

Share This Post :

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Komentarz:
Type Code